تکنولوژی PEPS یا خودروی بدون سوییچ در خودروهای فونیکس

 فناوری هوشمند ورود به خودرو بدون سویچ و استارت زدن با دکمه (PEPS)
به لحاظ امنیت، سیستم‌های ریموت و دزدگیر که کماکان در بازار خودرو ما رایج هستند، گر چه با سطوح متفاوت، اما هرگز به سد قابل اعتماد و سیستم ضد سرقت مطمئن تبدیل نشدند. کماکان این دغدغه برای صاحبان خودرو وجود دارد و در صورتی که وسیله نقلیه خود رادر محل غیرمطمئنی پارک کرده باشند، نگرانی از این منظر، امری طبیعی و معقول است. اما تکنولوژی PEPS با کدنگاری‌های پیشرفته به صورتی عمل می‌کند که امکان باز شدن درب‌ها بدون استفاده از ریموت منحصر به فرد، به امری محال تبدیل شود.


تکنولوژی Passive Entry Passive Start
یک سیستم ارتباطی بی‌سیم امن است که به راننده امکان می‌دهد بدون استفاده ازکلید به ماشین خود (باز کردن قفل و روشن کردن موتور) دسترسی داشته باشد. این سیستم از سیگنال‌های فرکانس رادیویی (RF) برای احراز هویت صاحب خودرو استفاده می‌کند. سیستم PEPS از سیگنال‌های فرکانس پایین (معمولا 125 کیلوهرتز یا 134 کیلوهرتز) وفرکانس فوق‌العاده بالایUHF (معمولاً زیر 1 گیگاهرتز) برای تبادل کدهای دسترسی کلید منحصر به فرد بین ریموت و خودرو استفادهمی‌کند.. هنگامی که کدهای رد و بدل شده با مقادیر مورد انتظار مطابقت داشته باشند و ریموت در مجاورت خودرو قرار بگیرد، خودرو اجازه دسترسی را صادر می‌کند. این سیستم همچنین با اندازه گیری فاصله بین خودرو و ریموت، مشخص می‌کند که ریموت داخل خودرو است یا خارج از آن. از این اطلاعات می توان برای ایجاد انواع مختلف دسترسی استفاده کرد. به عنوان مثال، اگر ریموت خارج از خودرو باشد، فقط دسترسی ورود داده می‌شود اما عملکرد استارت کار نمی‌کند.
به لحاظ رفاهی نیز، گرمای آزاردهنده در فصل تابستان و سوز و زمستان، عاملی است که سرنشینان همواره از بدو ورود به خودرو تا زمان تاثیر عملکرد سیستم تهویه، ناگزیر به تحمل آن بوده‌اند. اما سیستم PEPS این امکان را به راننده می‌دهد که از فاصله 30 متری، ضمن روشن و گرم کردن موتور، سیستم تهویه مطبوع را بر اساس آخرین تنظیمات آن روشن کند تا سرنشینان هنگام ورود به خودرو، از دمای مطلوب خود لذت ببرند.


فونیکس و سیستم PEPS
• در خودروهای فونیکس، با قرار گرفتن به همراه ریموت در فاصله 1.2 متری خودرو، قفل آن به همراه آینه‌های جانبی به طور خودکار بازمی‌شود و با فاصله گرفتن به اندازه 1.5 متر از خودرو، به طور خودکار قفل و آینه‌ها بسته خواهند شد.

• با فشردن کلید قفل روی ریموت به مدت چند ثانیه، شیشه‌ها به صورت همزمان بالا می‌روند.

• همچنین با همراه داشتن ریموت می‌توان از فاصله سی متری، موتور و سیستم تهویه مطبوع را روشن کرد تا تهویه بر اساس آخرین تنظیمات آن فعال شده و هنگام سوار شدن، دمای آن به سطح مطلوب رسیده باشد.


سیستم PEPS در تکنولوژی روز دنیا، به سرعت جایگزین فناوری‌های گذشته می‌شود و در کشور ما نیز محصولات فونیکس، این امکان رادر اختیار هموطنان قرار داده اند. در آینده نیز تکنولوژی باز کردن و استارت خودرو، به این سمت پیش خواهد رفت که راننده بتواند ازتلفن همراه خود به‌عنوان ابزاری برای تایید هویت توسط خودرو، باز یا قفل کردن درها و استارت زدن استفاده نماید.